Jak się pozbyć zapachu stęchlizny, spalenizny, wilgoci

Bywa tak, że wchodząc do mieszkania od razu wyczuwamy nieprzyjemny zapach papierosów czy stęchlizny, który jest nawet mniej drażniący, gdy przebywamy przez dłuższy czas wewnątrz. Z pewnością warto pozbyć się niemiłej woni.

Najczęściej zapachy stęchlizny, wilgoci, zdechłej myszy itp. można wyczuć w starych mieszkaniach i domach. Jeśli jednak chcemy mieszkać w jednym z nich, to po prostu trzeba znaleźć skuteczny sposób na zneutralizowanie brzydkich zapachów. Na pewno trzeba zacząć od gruntownego przewietrzenia wszystkich pomieszczeń, a potem robić to już regularnie. Odpowiedni przepływ powietrza jest niezbędny. Następnie podłogę można przetrzeć terpentyną. Natomiast meble, zwłaszcza w środku, przemywamy wodą z octem. Pomocna będzie też sól kąpielowa, wchłaniająca tego typu zapachy. Dość skuteczne jest poza tym podgrzewanie na patelni ziaren kawy lub owoców jałowca. W całym domu będzie można szybko poczuć przyjemny aromat, który zniweluje zapach stęchlizny. Poza tym być może warto wypróbować perfumy do pomieszczeń. Można je zresztą zrobić samodzielnie, używając olejków eterycznych o ulubionych zapachach. Żeby usunąć zapach stęchlizny z ubrań dodajemy kilka kropel olejku sosnowego do prania.

Zdarza się również tak, że w całym domu roznosi się nieprzyjemny zapach z kuchni. Szczególnie drażniąca jest woń spalenizny, która szybko wnika w zasłony, dywany, obrusy, meble, ściany itd. Dlatego kiedy coś się nam przypali trzeba szybko działać. Oczywiście od razu trzeba zacząć wietrzyć. Warto też wysypać na blat kuchenny trochę soli. Powinna w znacznym stopniu wchłonąć zapach spalenizny. Poza tym tutaj również można zastosować sposób z podgrzewaniem ziaren kawy na patelni. Jeśli konieczne ukaże się mycie kuchni czy innych pomieszczeń (w końcu małe pożary zdarzają się nie tylko podczas gotowania), to warto dodać do wody sok z cytryny i sodę oczyszczoną lub ocet. Zwykle trzeba też wyprać zasłony, obrusy, narzuty itd. Ładny zapach w naszym domu czy mieszkaniu jest niezwykle istotny. Znacznie przyjemniej się tam wówczas mieszka. Poza tym goście jeszcze chętniej nas wtedy odwiedzają.