Jak odświeżyć lodówkę i pralkę

Neutralizacja zapachów kuchennych dotyczy nie tylko woni wytwarzanych podczas przygotowywania jedzenia, ale także zapachów powstających w lodówce. Co jakiś czas warto ją odświeżyć.

Każdy co jakiś czas myje lodówkę, ale okazuje się, że nie zawsze jest to wystarczające i wciąż możemy czuć nieprzyjemne zapachy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy coś zbyt długo leżało w lodówce i straciło datę przydatności do spożycia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie lodówki w specjalny odświeżacz. Można go kupić w większości sklepów AGD. Jednak można też wykonać samodzielnie rodzaj odświeżacza. Wystarczy przekroić cytrynę na pół, umieścić w niej kilka goździków i dać do lodówki. Podobnie działa wacik nasączony olejkiem waniliowym do wypieków, mielona kawa czy soda oczyszczona. Poza tym skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych woni jest umycie lodówki wodą z octem.

Lodówka nie jest jedynym sprzętem domowym, który wymaga regularnego odświeżania. Podobnie jest z pralką. Nie można w niej raczej umieścić kominka do aromaterapii. Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Przede wszystkim po praniu warto zostawić uchylone drzwiczki. Chodzi o to, żeby bęben mógł dobrze wyschnąć. Można też wsypać do niej zamiast proszku pół szklanki octu i sodę oczyszczoną, a następnie włączyć pralkę, ustawiając najwyższą temperaturę. Będzie się pieniło, ale tak właśnie ma być. Potem pralka powinna być już odświeżona. Podobno również chlor pomaga pozbyć się zapachu pleśni. Jeszcze inny pomysł polega na umieszczeniu środka myjącego do zmywarek w skarpetce, którą dajemy do pralki i pierzemy w wysokiej temperaturze. Poza tym można kupić w sklepach specjalne środki czyszczące oraz odświeżające. Zwykle wkłada się je bezpośrednio do pralki. Czyli okazuje się, że można w całkiem prosty i niewymagający zbyt wiele czasu oraz wysiłku sposób usunąć nieprzyjemne zapachy z pralki czy lodówki. Od razu przyjemniej wykonuje się wówczas codzienne czynności, takie jak przygotowywanie jedzenia i pranie. Poza tym dużo przyjemniej mieszka się w domu, w którym wyczuwa się tylko ładne zapachy.